پیرو منویات مقام معظم رهبری و توصیه های فراوان مقام عالی وزارت جناب آقای دکتر واعظی از بدو شروع دولت یازدم مبنی بر بهبود و توسعه شبکه ملی اطلاعات، کمیسیون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوی در جلسه ۲۱۴ خود مصوبه ای دال بر راه اندازی مراکز تبادل ترافیک داده ابلاغ و این تکلیف و وظیفه خطیر را به شرکت ارتباطات زیرساخت واگذار نمود.

شرکت ارتباطات زیرساخت با توجه به ظرفیت های مناسب فیزیکی خود در هفت کلان شهر تهران، تبریزٖ، شیراز، اصفهان، قم، اهواز و مشهد مراکز تبادل ترافیک داده (IXP) را راه اندازی و آماده بهره برداری نمود. شرکت ارتباطات زیرساخت از کلیه شرکت های ارایه دهنده سرویس اینترنت، موبایل و تولید کنندگان محتوا دعوت کرد تا با حضور در این مرکز و برقراری همتایی (Peering) با یکدیگر به بالا رفتن سطح کیفی ارایه خدمات ارتباطی کمک کنند و هزینه تمام شده برای کاربر نهایی برای رسیدن به محتوای داخلی را با توجه به تعرفه قابل توجه این خدمت به حداقل رسانند.

خدمات این مراکز در عین حالی که با محوریت جدیدترین تکنولوژی های به کار رفته در مراکز تبادل ترافیک دنیا طراحی گردیده است، روز به روز در حال توسعه و بازنگری می باشد و به زودی خدمات جانبی بیشتری به مراکز اضافه خواهد شد.